Prohledat tento blog

Počet zobrazení stránky

2. 11. 2018

Přírodní kosmetika?

Milé dámy, po velmi dlouhé době se hlásím opět s pokusem o delší a ucelenější sdělení. V poslední době jsem dostala poměrně více zpráv s podobným obsahem. Na mém instagramu jste si všimly, že jsem přešla z high-endové kosmetiky na kosmetiku s přírodnějším složením, a ptáte se, proč tomu tak je, jak jsem spokojená, co si myslím.

Nejsem a nebudu zeleným fanatikem.

Nemyslím si, že konvenční kosmetika většiny značek na trhu někoho zabije. Stále věřím tomu, že při rozumném užívání rozumného množství konvenční kosmetiky z ověřených zdrojů se zdravému člověku kvalita života a zdraví nezhorší. Nechme, prosím, stranou individuální potřeby a neduhy některých z nás, alergie a další faktory, které mohou být použitím konkrétní kosmetiky zhoršené nebo i vyvolané. To ale konec konců umí i "příroda". Jsem také přesvědčená o tom, že jsou některé složky a blahodárné efekty konvenční kosmetiky (nebo léčiv), které bez konzervantu nebo nosiče nelze využít.

Nechci se pouštět do detailních rozborů složení kosmetiky. Co se terminologie týče, naprosto krásně se u sebe na blogu rozpovídala Marťa. Myslím, že celkem pěkně shrnula celý ten zmatek, který podle mého názoru vychází hlavně z toho, že všechno BIO, ORGANIC, GREEN a jánevímcodalšího je teď obrovská móda.

Já osobně se ve složení nijam moc nevyznám a ani necítím potřebu toto velice studovat. Občas sedím u googlu nebo u některého z webů, které se složením kosmetiky zabývají, abych nastudovala složení jednotlivých výrobků. Ale není to často. Kdybych měla říct, co považuju za skutečně přírodní kosmetiku, pak by to byly jen skutečně čisté oleje a několik málo výrobků, jejichž složení je opravdu jednoduché a základní.

Jenže pro mě tohle není důvod, proč jdu po té zelenější cestě. U mě se to tak nějak celé postupně sešlo a potkalo se několik faktorů - zazlobila mě pleť, hormonální systém celého těla a trh s přírodní kosmetikou roste a nabízí už i luxusnější a lákavější kousky. To vše vyústilo v tuto pomalou a nedokonalou změnu.  

Velmi ctím vědu a její pokroky, mám sama vyzkoušené, že profesionální kosmetika umí s pletí zázraky. Především v případě starší pleti jsou už ty pokroky znát v úplně jiném měřítku, než jsem byla schopná pozorovat třeba ve dvaceti.
Bohužel mám ale zároveň tak trochu problém v tom smyslu, že tyto přípravky se silným účinkem moje pleť odmítá. Dokonce odmítá i kosmetiku, která ve svém složení spojuje to nejlepší z přírody i vědy. A dokonce i homeopatickou kosmetiku musím dávkovat velmi opatrně, i ta mi umí nadělat paseku. Měla jsem před lety krásné období s celou řadou značky Filorga, které se v jistém okamžiku nepěkně zvrhlo. Stejná situace nedávno nastala po nádherných takřka dvou letech, které jsem spokojeně prožila plně na Gerneticu.
Gernetic (který se do kategorie přírodní kosmetiky počítat nedá) mi totiž díky svému komplexnímu homeopatickému působení a silnému detoxikačnímu účinku začal způsobovat krupičku na čele a spáncích. Přesto ho miluju, věřím mu a neopouštím ho úplně, musím ale zařazovat spíš jen občasně. Tak mi taky dělá největší službu, především po profesionálním ošetření vidím a cítím obrovskou změnu.

Teď jsem se opět vrátila k tomu, že se moje péče skládá jen z květinové vody a mého léty ověřeného pokladu Egyptian Magic. Nic mi nedá pleť do takové pohody, jen s EM mám pleť jako miminko bez flíčků nebo přehnaného čištění. A tak nějak plošně vše doplňuji arganovým olejem. Vždycky jsem strašně ráda dávala své pleti a pokožce něco navíc, něco lepšího. Kosmetika pro mě vždy symbolizovala krásný a blahodárný proces a prožitek, něco, co si chci užívat a čím chci svému tělu i duši dát péči a lásku. Takhle to učím i své děti. Z tohoto důvodu mám pak pěkný pocit, když mám v péči nebo v dekorativce něco z čisté přírody nebo třeba z bylinek, kterým ostatně velmi věřím i co se týče léčení těla...

To je v podstatě úplně stejný model, o jaký se snažíme v oblasti stravování. Jíme základní a pokud možno málo upravované potraviny.

Ovšem v žádné z oblastí života nejsme fanatici.

Nedělám si úplně iluze - bydlíme kousek u pole, které se pravidelně stříká a hnojí, uklízím doma ledasčím, protože na ošklivosti ve sprchovém koutu prostě hodný ocet nezabere. A takových věcí je samozřejmě stále dost. Ne vždy mám doma uvařeno a nakoupeno a někdy na cestách taky sáhneme po fastfoodu. O vodě a vzduchu ani nechci začínat...

Na druhou stranu si říkám, že jestli je možnost si celkovou zátěž tím vším nepořádkem aspoň o trochu snížit, je to fajn. A kosmetika je pro mě tou lehkou cestou.

Dekorativní kosmetika vždycky byla mojí velkou vášní. Baví mě se krášlit tak, aby bylo vidět co nejvíc pleti. Baví mě hledat nejlepší textury a nejsofistikovanější efekt. A teď mě aktuálně baví hledat tyto věci v segmentu kosmetiky s přírodnějším složením. Je to pro mě celkem výzva, protože jsem rozmazlená highendem, nádhernými texturami, spolehlivou výdrží a v neposlední době dokonalostí obalů. Ve všech těchto bodech jsem musela poněkud ustoupit, přestože jsou už na našem trhu značky, které jsou velmi vysoko a jejich používání je srovnatelné s tím, co jsem měla dřív.

Dekorativce jsem se rozhodla věnovat detailněji v budoucích postech. Shrnu své dosavadní zkušenosti jen zlehka. 
Můj názor je ten, že chemická stopa ve výborné dekorativní kosmetice dokáže spoustu úžasných věcí, které organická kosmetika nedovede. Snad se teď na mě nebude nikdo zlobit, ale zatím si trvám na tom, že v dekorativě příroda neumí tolik, co umí konvence.

Zde to vnímám tak, že si každá z nás musí ujasnit priority. Vybrat si, zda půjde po složení i za cenu  ústupků, anebo půjde pro komfort a jistotu. 
Osobně chápu oba tábory, toleruji přístup každé z nás.

Je možné, že já sama skončím s kombinací obou zdrojů.

S čím jsem obecně naprosto spokojená:
S pudry, pudrovými makeupy a tvářenkami s přírodním složením. Ty jsem ostatně používala spokojeně v minulosti už několikrát, minerální a jiné přírodní pudry zkrátka můžu. Moje spokojenost rozhodně vychází také z toho, že se líčím málo výrazně a nevyžaduji krytí. Problémem může být odstín, protože hledání odstínů je u přírody obecně docela adrenalin...
Naprosto šťastná jsem s přírodními očními stíny. Stíny na oko už používám minimálně a vždy sahám po decentních odstínech, takže si vyberu. Pokud jste ale výraznější typ nebo milujete složitější stínování oka, možná by vás příroda taky neuspokojila. Dalším faktorem je slévání stínů do vrásek oka, to si vždy musí každá žena odzkoušet. U přírodních výrobků je samozřejmě mimo hru výborná záchrana z konvence - spolehlivá báze pod oční stíny. Zde je samozřejmě bez chemické složky problém zajistit bezvadný a celodenní výsledek. Chce to hledat ty pravé kombinace...
Úplně v pohodě jsem s tužkami na obočí a na oční linku. Zde mě ale není možné brát úplně jako znalce, to jsou totiž věci, bez kterých se obecně ve svém životě obejdu. Když je nebudu vlastnit, skoro nepoznám rozdíl.

Tak nějak napůl:
Zde mám rtěnky. Pravdou je, že od té doby, co nosím jen přírodní rtěnky, jsem ani jednou neměla vysušené, popraskané nebo bolavé rty! V tomto ohledu se mi chce jásat, protože komfort je pro mě požadavkem číslo jedna.
ALE...
Na druhou stranu mám velký problém s tím, že mi přírodní rtěnky putují, kam nemají. Až díky přírodním rtěnkám vím, kolik mám kolem pusy vráseček. Díky, přírodo... Tuto informaci jsi mi mohla klidně utajit! 
Toto je samozřejmě velký problém hlavně v případě výrazných rtěnek. To, co snese neutrální a jemná barva rtů, vám samozřejmě výrazná rudá dá pěkně sežrat. Obecně bych mohla říct, že přírodní rtěnka nevydrží tolik, co vydrží konvenční kousky. A výrazné barvy vyžadují poměrně dost hlídání. Tady je to o prioritách. Jestli chcete plno péče a nevadí vám rty několikrát denně přejet znovu, klidně nějakou fajn rtěnku zkuste. Jestli ale potřebujete matnou rtěnku, která se na rtech zamkne a drží do knedlazelavepř, tak bych raději běžela do parfumerie s konvencí.
Co mi ještě vadí na přírodních rtěnkách, je obal a textury. Miluju rtěnky a jsou pro mě takovým každodenním šperkem. To konvence umí. Ale když máte vrklavý pofiderní plast, který se v kabelce otvírá a odírá, těžko se pomazlíte. Navíc když jsou často rtěnky nedobře usazené, poškozují se i jen tím, že existují a klidně se i bez zátěže zlomí nebo vypadnou z tuby. I to je zřejmě daň za čistší složení. Ber nebo nech být.
Do mezi-kategorie u mě zatím patří také korektory. Korektory z přírodního šuplíku jsem zkoušela jen dva, oba byly příjemné, ale na silné a dlouhodobé krytí abslutně nestačí. Na druhou stranu je velmi pohodlné jako korektor na nedokonalosti použít větší vrstvu pudru. Mně osobně to stačí. Korektory pod oko celkem nepoužívám a nepotřebuji, ale myslím si, že to bude pro přírodu celkem výzva (kvůli výdrži a putování, to nevím jistě).

Co mi zatím nevyhovuje:
Velmi bojuju s řasenkami. Řasenka je snad pro všechny z nás velmi důležitým kouskem ve výbavě. Pro mnoho žen je to jediný používaný kousek dekorativní kosmetiky. Zkoušela jsem několik různých značek i typů, ale spokojená jsem ještě nebyla. Není problém v tom, že by nefungovaly. Pokud trefíte kartáček, řasy umí pěkné. U mě jde o zásadní nedostatek v tom, že se mi už po týdnu od nákupu drolí pod oko. To nesnáším! Výhodou ale je, že do řasenek můžete kápnout vodu a osvěžit je. To většinou na několik dní zafunguje. Takže teď pracuju na tom, jestli se v tomto režimu s přírodními řasenkami umím nebo neumím spokojeně fungovat.

Tolik k obecnému shrnutí. Aktuálně mě moc baví tento segment trhu zkoumat a objevovat, ačkoliv nemůžu tak úplně říct, že jsem mu zcela propadla. Rozpitá červená rtěnka mě do extáze nepřenáší a   prezentace svátečních Guerlain koulí mi pořádně podkopla nohy. Ale baví mě to. A nevěřím tomu, že se musí jít jen a jen po zelené. Už léta zpátky jsem kombinovala Egyptian Magic a oleje s konvencí. Tělovou a vlasovou péči už máme celá rodina skoro celou přírodní několik let. A některou dekorativku jsem už měla přírodní, ani jsem to nevěděla :D A jde to...

Jestli budete chtít, lehce se k blogu vrátím a budu vám přinášet stručná hodnocení svých nákupů. Je totiž strašně těžké najít jakékoliv nekatalogové fotky. Vzhledem k tomu, že lepší přírodní značky se dají koupit většinou jen online, je to peklo. A i když si vyberete dobře, může se stát, že se barva výrobku přes den na pleti mění.
Takže vám ráda pomůžu vyhnout se špatnému výběru odstínů, já jsem se už spálila aspoň třikrát. 

Znalejší z vás si jistě všimli, že plácám dohromady termíny přírodní, organický, zelený... Berte to, prosím, s nadhledem. S takovým nadhledem, s jakým by se celá tato zelená móda měla brát :) 

Dnes se moc těším na diskusi a na rady zkušenějších z vás! A kdybych náhodou málo reagovala, kopněte do mě na IG, tam jsem častěji :)

12 komentářů:

 1. já jsem tedy na řasenky dost nenáročná a vlastně v poslední době chodím spíš bez řasenky než s. ale u těch přírodních mi často vadí, že prostě nevydrží třeba 16 hodin na očích. to mi tedy často nedrží ani konvenční, ale přece jenom riziko opadu po 10 hodinách je vyšší u přírodních. každopádně jsem dostala jako gwp řasenku od inika... a je to asi nejlépe držící přírodní řasenka, co jsem kdy měla. a je hodně výrazná, což mi tedy spíš vadí, ale na poli přírodních řasenek je to docela unikát. výrazná, opravdu prodlužující a navíc držící řasenka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tu Iniku prave ted mam a dela mi krasne rasy. Ale kolem poledne uz se mi taky trichu droli. Nevim, co delam spatne...

   Vymazat
  2. fakt? mně vůbec. a to s tím mívám problém. (že se raději maluji třeba až v práci po obědě, aby řasenka vydržela fakt až do večera). ale inika mi drží, jen mi vadí, že je na mě dost výrazná.

   Vymazat
  3. Ja mam rasy nic moc, takze efekt vitam. To droleni je zahada, pravda je, ze i konvencni rasenky mi to obcas delaly. Jen ne vsechny...

   Vymazat
 2. Hurá! Budu ráda za další články! Korektory z nejlepsich budou FitGlow a Hynt, jediné, co vím, srovnatelné s konvencí a sehnatelné v EU.
  Skvely makeup Gressa teď zkusim nahradit Ere Perez, ta má i skvostné kremové tvarenky, lepší než Kjaer Weis.
  Skvělé oční stíny zase Gressa, fakt famózní výdrž a ani ty s leskem mi neopadavaji, krásné odstíny.
  Rtěnky střídám přírodní a konvenci, často tvoje tipy, třeba Cosmic balzám od Iniky. Hodně dobrá by měla být Antonym, jinak tint od Ere Perez používám na tváře i rty.
  Jedině řasenky mi nevyhovují, slzi mi oči a i v drogerce mám problém, nejlepsi teď pro mě levná Cover girl nebo Bourjois.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuji za tolik tipu! Postupne zkousim nove znacky, ale to shrnuti asi tak nejak sedi.

   Vymazat
 3. Na zalézání rtěnky do drobných vrásek skvěle funguje "neviditelná" konturka od Dr. Hauskcha odstín 00, má takovou voskovitou texturu a nepustí rtěnku přes. Z přírodních řasenek je za mně nejlepší Long Lastin Volume Mascara od Annemarie Börlind, není vůbec suchá, nevysychá rychle, nedrolí se a na řasách je vidět. Dávám si klidně 2-3 vrstvy, protože mám ráda výraznější vzhled, na který jsem zvyklá od nepřírodních řasenek. Jinak s těmi řasenkami je to fakt těžké.. většina přírodních mi nedělá vůbec žádný efekt, takže ten boj chápu. Navíc každému sedí něco jiného, u řasenek je to asi největší extrém. A určitě piš dál, jsem moc zvědavá na tvoje zkušenosti :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc dekuju. Neviditelnou konturku mam, ale nevydrzi mi moc dlouho.

   Vymazat
 4. Super a určitě piš, budu ráda. Jakkoli jsem téměř 100% zelená v péči, tak v dekorativě se mi nedaří... právě i pro to, co zmiňuješ v článku (ten komfort je prostě jiný).. Jsem ráda za střízlivý pohled a sdílení zkušeností! Nevím, proč je takový tlak na buď a nebo - nebo je jen v mé hlavě? A vánoční kule!?, asi neodolám 😍😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuji. Ten tlak na cernou nebo bilou taky nechapu. Asi je to tou modni vlnou, ktera jde skoro vzdycky ruku v ruce s jistym extremismem. Jako v oblasti stravovani, tam sectaky neodpousti

   Vymazat
 5. Hani, bezva článek, díky za něj. Před pár lety jsem musela přejít na "přírodní" kosmetiku ze shodného důvodu. Milovala jsem high-end kosmetiku a je pravda, že přírodní nedokáže udělat tak krásně hladkou a vyhlazenou pleť. Ale to se nedá nic dělat. S dekorativkou mám problém, tak jsem se pořád ještě nedokázala vzdát klasických značek, protože v přírodních jsem nic podobného nenašla. Jedinou výjimkou je pro mě korektor Hynt. Občas make-up Vapor. Mám mastnější okolí očí, takže stíny jsou pryč za pár hodin a o řasenkách se snad ani nebudu zmiňovat. Ale pořád věřím, že někde nějaké dokonale fungující kousky existují :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Vítejte zpátky na blogu! Paráda! :-) V péči jedu na zeleno už několik let, v dekorativce se snažím, ale pořád převažuje klasická parfumérie. V každém případě se na nové recenze moc těším, protože u Vás mám jistotu, že jim můžu věřit. Je dost blogerek, které se na zelené vlně vezou a chválí všechno, co dostanou k zrecenzování (a moc nechápu, že jim to ještě někdo věří... :-)

  OdpovědětVymazat

Každý váš komentář mě těší. Diskutujme :)