Prohledat tento blog

Počet zobrazení stránky

17. 9. 2017

Jak poznám, co je dobré - péče

Jsem moc vděčná za milou a nečekaně vřelou odezvu na můj poslední post zde. Děkuji. 

Kromě těch spokojených reakcí mi ale přišla i jedna méně oslavná. Přesto za ni děkuji, přinesla mi inspiraci. 

V podstatě se mě tazatelka ptala, jak si mohu dovolit tvrdit, že profesionální péče opravdu funguje a jak mohu říct, že je lepší než main-stream.

Víte, ona je to výborná otázka.

Protože se nechci hrabat v otázkách složení, vědeckých výzkumů a metod jejich vyhodnocování, kterým skeptik stejně nevěří (ani já jim nevěřím bezvýhradně), pokusím se na věc podívat opět pouze svojí optikou. 

16+
Když jsem jako úplné kuře začala řešit otázky krásy, byla moje pleť úplně bezúdržbová. Přesto jsem používala jakýsi běžně dostupný lehčí krém. Jediné, co jsem mohla posoudit, bylo to, zda mi pleť po drsném odrbáním kostkou mýdla po návratu od koní pne nebo nepne. Vzhled je v podstatě to nejdůležitější. Ve věku kolem 18 byla moje pleť vždycky nádherná, zářivá a přirozeně hladká. I když jsem s kamarády probděla noc, vypadala jsem zářivě a pleť měla stejnoměrnou barvu i viditelně jednotnou kvalitu. Líčení mě už tehdy strašlivě zajímalo, ale skutečně jsem používala pouze pudr na nos, trochu řasenky a rtěnky. Pamatuju si, že jsem měla naducanější tvářičky, i když se moje hmotnost pohybovala bezpečně pod padesáti kily. Ať jsem si na tvář namazala cokoliv, nepoznala jsem nic. Znala jsem pouze stavy krém/nekrém.

20+
Na vysoké škole už jankovitá osobnost mé pleti občas stydlivě vylezla na povrch. Co se péče týče, pleť stále nebyla náročná, jen vyjímečně zazlobila, aniž bych byla dokázala vyhmátnout příčiny nebo souvislosti. Tehdy těch probdělých nocí bývalo dost, chodily i pěkně rychle za sebou. To byl časy... Přesto jsem se ráno po čištění zubů mohla v pohodě kouknout do zrcadla a barva, která mi tehdy všude převládala, byla zdravá zlatavě oranžová (vy, bledulky, se asi tak úplně nevcítíte, naprosto vás chápu. Řekněme, že u vás by byla ekvivalentem růžolící svěžest???). Pleť byla pořád úplně zadarmo naducaná a šťavnatá. Ani tehdy jsem nepoznala žádné rozdíly mezi krémy, vybírala jsem si jen pocitově podle textury a parfemace. Velmi ráda jsem tehdy používala Hydrolotio a Lipolotio z lékárny, uměly mi vyřešit moje lajdáctví, pomáhaly i v zimě na lyžích.

První větší skoky pleti si pamatuju asi až z doby prvního těhotenství. Nejdřív vlna nezvyklých pupínků, pak extrémní suchost a citlivost. Poprvé mě začalo pálit i Lipolotio, naskákaly mi po něm skvrny na tvářích v oblasti pod očima. Několik dní to trvalo a po zklidnění pleti jsem pak několik dní odloupávala suché šupinky. Spolehlivě mi nesedělo nic, vyhodila jsem plno peněz za věci, co nefungovaly. Syntetická vazelína, kterou jsem už tehdy neuznávala, byla skoro jedinou fungující záchranou.
Těhotenství je doba, kdy nemá cenu nic analyzovat, řešit a zkoumat. Hlavně nekupujte krémy, všechno se zase změní. A nikdy nevíte, kterým směrem. 
Kosmetička mi nedovedla poradit, sama koukala, co se jí děje pod rukama. V té době jsem používala pouze Synchro od Gernetic. Ten krém mám ráda, stále se k němu periodicky vracím a považuju ho za špičku v oblasti nespecializovaných bohatších krémů. Jednou za čas se spolu ale rozejdeme proto, že mi začne "nestačit". Jsem možná jediná na světě, ale jako by mi nedával dost vody. V těhotenství jsem ten pocit měla extrémní a pleť mi byla o pět čísel menší, i když třeba házela puínky. 
V tomto požehnaném čase jsem poprvé v zahraničí naslepo koupila Egyptian Magic, který jsem do té doby znala pouze z časopisů. A poprvé jsem zažila rozdíl. Úleva byla okamžitá, pleť na tvářích se nevzbouřila, nepálila a naopak se postupně všechno pěkně odhojilo. Začal nám osudový vztah.

30+
Kolem třicítky po prvním porodu jsem si začala všímat, že se mi propadají tváře. Zadek držel pěkně, mrcha, ale tváře v některých grimasách připomínaly onu známou masku z Vřískotu. S pletí jsem byla celkem spokojená, ale pod očima se mi najednou začaly objevovat tmavší kruhy. Zpočátku to jistě bylo anemií a ztrátou krve, ale když se to nezlepšovalo po optimalizaci krevního obrazem, chtěla jsem nějaké zázračné krémy. Neobjevila jsem tehdy nic extra, pleť i zbarvení se postupně vylepšilo spolu s celkovým zdravotním stavem. Začala jsem se zajímat o harmonickou výživu a hledat neviditelné příčiny viditelného. Kromě Egypťana jsem používala ráda krémy z parfumerie (Dior, Estée Lauder, Clarins apod.), cyklicky jsem se vracela k Gerneticu a Lipolotio bez větších objevů a ztrát. Stále to ale nebylo o tom, že bych našla nějaký holy grail. Jediné stálice byly opravdu EM a Synchro.

Vím jistě, že to bylo krátce po mých 36. narozeninách, kdy jsem si uvědomila, že čas her nadobro skončil. Sluníčko si svítilo jak blbé a já jsme stála u toho zrcadla a s jistou dávkou sebeironie pokyvovala hlavou jak osel nebo jak debil, jak je komu milejší. 
Bylo to tam. 
Linky a vějířky směřující od očí. Pleť viditelně ztenčená, na ostrém slunci až papírová, barevnost a jas jednoznačně snížené oproti původnímu stavu (původní stav = ta doba kolem maturity, kdy se mohlo pařit 4 dny v kuse a stejně byl převládající pocit teple a zlatavě oranžový se zachováním hladkosti kontur). Jako by se najednou z pleti vytrácela původní zdravá barva a lehký lesk. 
Vážně netuším, proč to přišlo tak najednou. Doslova ze dne na den. V životě kolem mě se takhle dramaticky nezměnilo nic. Přesto to byl jaksi jeden moment. 
Na doporučení kamarádek jsem hledala silnější péči, zkusila jsem i kůru s vitamínem C, ovšem tyhle věci asi nejsou pro mě. Tehdy už jsem ale začala velmi pěkně vnímat, co považuju za dobrý výsledek výrobku. 

Krém, který je dobrý a fungující pro moji pleť, mi přinese následující výsledek:

- pocit lehkosti a hydratace - to je u mě problém, pleť se mi ráda dusí nebo trpí suchem. Potřebuju tu pravou texturu a krém musí látky dostat dovnitř. Zní to banálně, ale není to automatické. Krémy z drogerie (třeba krémy L'Oreal, které jsem zkusila u maminky, a které jsou považovány za trochu lepší ligu) pocitově bohatě pokryjí pleť, ale moje pleť je pod nimi žíznivá. Pokud je horko, klidně se pod nimi i zapotím, přesto se pak budu další dva týdny lehce olupovat. Znáte to? Tento bod mi přesto dokáže splnit mnoho výrobků. Krémy z parfumerie to umí stejně dobře, jako to dovede profi péče od kosmetičky. 

- sjednocení barvy! 
Tento bod bych asi vypíchla nejvíc. Zatím je to asi totiž to, co odlišuje skutečně dobrou péči od té, která mi toho tolik nedá. Zde použiju příklad značky Filorga. Tu jsem vyzkoušela poprvé loni, celkem bez očekávání. Co se péče týče (pozor, to je skoro báseň!), jsem ostražitá. Nic nečekám a už se mi nechce zkoušet. Filorgu mi opět nakukala přítelkyně Liduška, která je vždy o pár kroků dopředu. U pleti ale nemáme podobné potřeby, takže jsem opatrně zkusila jen vzorky. Vzala jsem si je s sebou na hory spolu se vzorkem proslulého růžového hydratačního krému Sephora. Ten jsem testla jako první. 
Vůně milá a výrazná, textura velice příjemná, krém se mi líbil a asi by mi i vyhovoval pod líčení. Velmi fajn výsledek vzhledem k ceně a sephorácké dostupnosti. 
Další večer jsem vzala vzorek Filorga (Hydra-Filler). A teď přišla ta bomba. Vzbudila jsem se s pletí, která byla velice podobná té mojí vysokoškolské. Měla jsem tu svoji skoro ztracenou nádhernou barvu pečeného kuřete, i pod očima! Flíčky na tvářičkách pod očima byly utopené v té pěkné a živé barvě pleti. Na to, že jsem do pleti vtlačila velmi malé množství krému, jsem byla opravdu v šoku. Prosím, abyste si pro úplnost obrázku uvědomily také to, že jsme na horách nežili zdravě, nejedla jsem nic pěkného (ačkoliv Slováci vaří báječně a já jsem si to užila), spát jsem chodila poctivě po půlnoci! S přihlédnutím k tomu všemu jsem neměla právo na tak pěknou pleť, ale měla jsem ji. Koupila jsem si celou řadu Filorga a byla jsem až do příchodu teplého počasí extrémně spokojená. Pak se moje pleť rozhodla, že stačilo, dramaticky se vzbouřila a zachránil mě opět můj osvědčený Egyptian Magic. Vzhledem k tomu, že jsem nebyla ani v půlce balení Filorga, jsem byla celkem naštvaná. Co nadělám.

Dnes je mi příjemných 38 let, mám velmi pěknou pleť s malým množstvím vrásek. Maska z Vřískotu je mým druhým já, i když zadek se nikde nepropadá. Znám se, mám se. Vím, co mám jíst. Vím, že mám chodit na procházky a lehce cvičit. Vím, se kterými lidmi mám trávit čas. Po každé dietní nebo lifestylové chybě mi moje pleť dá jednoznačně najevo, že touto cestou spolu nepůjdeme, a další tři dny ji přemlouvám, aby ty vějířky pod očima zase vyhladila a ukázala jas a barvu.  
Ale péči o pleť vychytanou stále nemám. I za tu dobu, co jsem zde na blogu dokumentovala svoje pečovací kamarády, to bylo znát. Nic se mi neosvědčilo dlouhodobě. Kdybych musela teď hned hlasovat, vyberu Egyptian Magic a arganový olej - jsou to dokonalé prostředky k tomu, aby byla moje pleť spokojená. Arganový olej je mi lepší na dekolt a prsa, Egyptian na tvář. Pleť je po nich ráno nádherná. Mladší a vypnutá. Oba tyto výrobky mi umí vyhojit i pupínky, což je podle mě překvapivé. 

S oběma mám ale dva problémy, což je důvod, proč hledám stále něco dalšího:

1. Jsou mastné jak blázen. Na noc je to bezvadné, pokud vám nevadí umaštěná ofina a prádlo. Ale ráno to nelze. Není myslitelné, že bych použila kterýkoliv z těchto pokladů pod makeup. 

2. Nemají to "cosi" navíc. I když na ně přísahám a opravdu bych je vzala na pustý ostrov, chtěla bych už dávat pleti cosi navíc. Koneckonců ta čtyřicítka klepe na dveře, potřebuju pomoct. Nemám pocit, že by mi kouzlily s jednotnou barvou tváře. A nevyrovnané zbarvení pleti je u mě tím největším problémem. Myslím si, že každá žena s tmavším odstínem pleti nad 30 to zná. Barva nám s věkem v mapách utíká z tváře, i když jsme opálené. A Egypťan a arganový olej ji neuhlídají, i když ji udrží napumpovanou a hladkou. Filorga, Natinuel, Chantecaille (není profi, ale je skvostný) a jiné, co si už nepamatuju, to dokázaly. Jen na chvilku, než je moje pleť odmítla... Přesto vím, že ten rozdíl tam byl a byl výrazný. A mě se to pochopitelně moc líbilo. Znamenalo to třeba i to, že jsem se prakticky nelíčila a cítila se výborně. Jako na báječné dovolené.

Nejsem si jistá, jestli jsem vysvětlila svoje poznání dostatečně. Doufám, že ano. Chtěla jsem říct, že skutečný efekt péče pozná až pleť, která něco potřebuje. Proto až dnes pořádně vidím, o čem tento bysnys je. Jestli budu tento blog psát za dvacet let, určitě vám k tomu budu moct dát spoustu dalších detailů. 

Na konci všech plamenných diskusí na téma péče o pleť vyjde jediná obecně platná pravda a doporučení. Používejte péči, která vám vyhovuje. 
I kdyby byla z drogerie. Ale nezlobte se na mě, když tvrdím, že ta profesionální je lepší. Protože ona skutečně lepší je - alespoň z hlediska té přidané hodnoty. Já to na sobě vidím.

Pokud bych neprahla po tom "něčem" navíc, jednoznačně bych používala výhradně přírodní péči. Zde bych se potom soustředila na to úplně základní - tedy opravdu čisté bio oleje a krémy s minimem složek v INCI.

Ať už máte jakékoliv preference a jakýkoliv pohled na péči o svůj zevnějšek, jednu věc máme všechny společnou. Čas nám tiká všem stejně a všechny chceme vypadat krásně.

Já jednou najdu to pravé, a vy se o tom dozvíte :)

A vy taky opatrně hledejte. K tomu pěkně a obyčejně jezte, pijte všeho tak akorát a dělejte si ten život pěkný bez ohledu na to, co se kolem děje. To už pak ta krása přijde sama :)

23 komentářů:

 1. Moc hezky clanek a libi se mi ta "take home message" na konci. Vseho s mirou a hlavne budte stastne!

  OdpovědětVymazat
 2. Krasne napsano! Potrebuji ale ted vyzkouset dalsi kremy 😂😂😂

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuji! Zkouset se musi. Bez toho nikdy neobjevime to nejlepsi. Nedoporucila bych to v pripade partneru, ale kosmetika je ok 😄

   Vymazat
 3. Moc pěkný článek. :) Já jsem spíš na tu základní přírodku, s přibývajícím věkem mi ale asi nebude stačit. Nenajde se ale i profi příroda? Existují i dražší značky, co by měly být přírodní, ale obsahoval i to něco navíc, ne? Neříkám profi ve smyslu "nabízeno v salonech", ale víc "high-tech", ne jen "smícháme pár základních olejů a másel".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diky! Co se tyce prirodni kosmetiky, povazuju toto pole za zmatene a matouci. Dokud neni sjednocene, co se povazuje za prirodni, mam problem vyznat se v te marketingove masirce. Prave proto se drzim prave tech zakladnich oleju a masel. Ale rozhodne budu rada, pokud mi nekdo doporuci neco skveleho, fungujiciho a skutecne cisteho.

   Vymazat
 4. Moc hezky clanek:-) Muzu se zeptat, co pouzivate k odliceni nebo vycisteni pleti? Tady porad tapam a hledam svuj svaty gral:-) Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru, odlicuju mokrou cestou. Posledni dobou temi odlicovacimi hadry bez mydel. Nebo stridam ruzna mydla. Nemam nic extra, vracim se k tem olejovejsim z lekarny, co jsou i jako sprchove. Ty odlicovaci hadry jsou ale vyborne.

   Vymazat
 5. Mam rada Tvoje clanky! Hledej dal a pis o tom, budu se tesit. Pekne dny, Iveta

  OdpovědětVymazat
 6. Neskutečně krásně píšeš. A s Egyptianem a Synchrem souhlasím. Argan me vysušoval (možná to chtělo jinou značku). Jsem o 8 let mladší a tak se těším, až nám tu za 20 let napíšeš o nalezenem zázraku :) Doufám v to. Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc, Pavli. Já tě chápu, mě vysušovaly zatím všechny oleje právě před tím arganovým. Jen mi zamatlaly pleť a pod tím vším nánosem jsem byla vyžízněná. Teď chci zkusit ještě hroznový olej.

   Vymazat
 7. Děkuji moc, že se vrátila. Oba dva články výborný. Mně je sice trochu více než tobě, ale v mnohém jsem se poznala. :-)
  Bohužel, čím je člověk starší, tím je portfolio krémů, kterých účinek je viditelný a skutečně něco dělají, menší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já moc děkuji za tak krásnou odezvu.
   Tak to jsem smutná, doufala jsem, že právě naopak s věkem budu pozorovat stále větší zázraky :) Už bych se mohla konečně poučit a uvědomit si, že zázraky se nedějí :) :) :)

   Vymazat
 8. Dlouho jsem nečetla tak skvělý článek!! Naprosto souhlasím s problémem narušení barevné celistvosti, to vnímám jako největší "issue", fantasticky na to funguje ošetření IPL. Jen musím konstatovat, že moje pleť nebyla nikdy hezká, ani v 15 ani ve 20, ani později. Akné je můj společník nejvěrnější, jen jsem se naučila už "vychytat" péči. Ale make-upu se bohužel vzdát nemůžu, to raději oželím rtěnku ����. Podle toho, co píšeš, si myslím, že by ti asi vyhovovala kosmetika La Mer. Měla jsem spoustu vzorků a na sušší typy pleti to bude podle mne pecka. Určitě pokračuj v psaní! YT kanálů, kde se konturuje, už je dost... Mne inspiruje číst si zkušenosti. Moc doporučuju Youtuberku Dominique Sachse. Má obsah pro ženy 35+, sama vypadá na 30, ale je jí 50. Pro mne na YT asi nejlepší zdroj informací, nejen beauty wise. Krásné babí léto, Aja

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajo, moc díky za tvoje tipy. La Mer jsem zkoušela a vůbec si nepamatuju, že by mě nadchla nebo zklamala. Kosmetička mi říkala, že oni měli špičkovou péči dřív, ale teď je mnoho značek dohnalo i předehnalo a La Mer se moc neposunul.
   Dominique jdu najít.
   I tobě krásné babí léto, snad nějaké bude.

   Vymazat
 9. ja mam 40. pomaly 41. a dosla som k jednemu zaveru-ziaden zazrak v podobe kremu neexistuje :). a to som vyskusala naozaj dost, bola by za to pekna cesta okolo sveta, mozno aj dve :) presla som lekárenskou, HE kozmetikou, prirodnou, minimalistickou, vrstvenim prípravkov, kupovala doma, objednavala zvonku, miesala sama, kupovala miesane, drahe aj lacnejsie.
  ako ano, mam peknu plet, bez vrasok, bez flakov, bez porov, pekne drzi, ako ma, cize na nieco to asi bolo dobre.
  ale okolo 40-tky sa to zacne lamat a kozmetika nestaci. ani nebude.
  takze ja to robim tak: na noc retinol,alebo sérum od neostraty- modra rada, krem z lekarne na suchu plet, napr linola, alebo physiogel, alebo avene, proste nieco na citlivu suchu plet. obcam zmiesam emu olej- vacsina olejov mi plet vysusila- arganovy, opunciovy, marula, moringa, sipkovy..., takze emu, co je technicky tuk, nie olej.
  na den sérum s c vitamínom, pripadne tiez emu olej a krem s mineralnym OF, zinok mi robi velmi dobre, chemicke OF ma stipu.
  ale investujem do roznych procedur, ako oxypeel, mezoterapia, plazmalifting, a pod oci si davam raz za rok a pol vypln, kedze mam geneticky sklon ku kruhom.
  ziaden krem nedokaze to, co napr. taky oxypeel.
  cize to je moja cesta.
  botox nechcem ani nepotrebujem, osobne mi vrasky nevadia, dodavaju pleti zivot, vidno tam emocie. skor mi vadia take tie povolene tvare, ked to vsetko pada. ako ano, raz to spadne, ale snazim sa trocha oddialit ten cas :)
  a vlastne vsetko robim pre to, aby som mala plet, ktora sa nepotrebuje malovat, kedze to neviem, ani ma to nebavi.
  tak tolko moj postoj.
  sasa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O té Neostratě jsem už slyšela samé pěkné věci, působí to na mě docela dobře. Díky za tip.
   Výplní a liftingů se zatím bojím a zatím si myslím, že do podobných věcí nepůjdu. Ale samozřejmě je možné, že v budoucnu změním názor.
   Mám úplně stejný názor na vrásky, taky mi nevadí. Ale to povolování kontur je horší.
   Díky Sašo :)

   Vymazat
  2. neostrata je fajn, odporucam tu modru radu, ta je na zrelsiu plet, naozaj pleti pomoze.
   a dobre skusneosti mam aj so znackou institut esthederm, ta sa snazi prevychovavat plet- no, dajme tomu, ale ich krem na citlivu plet je naozaj vynikajuci.

   a plazmalifting nie je lifting :), je to metoda, pri ktorej odoberu krv, odstredia krvnu plazmu a tu nasledne zapravia do pleti :) ide o neinvzaivnu metodu, ktora robi krasnu jemnu napnutu plet :)
   sasa

   Vymazat
 10. Mám něco podobného - je mi 35, pleť se mi ucpává a zároveň hlavně v chladném počasí pne a červená. Toto léto se mi ucpaly póry i tam, kde snad žádné nejsou. Tak jsem se naštvala a začala lehčí detox s chlorelou. První dva týdny jsem se osypala jak puberťák, ale pak se to uklidnilo a je to stále lepší. V péči jsem odložila vše, čím jsem se v zoufalé snaze snažila zachraňovat ty letní výsevy a vrátila se k Hádkovu lipioséru - žádné vrstevníků tonik, sér, olejů a krémů. Jen tohle lipio na vyčištěnou a tonikem postříkanou pleť. A ono to funguje! Mít světlou pleť taky není výhra - nemysli, jde na ní vidět naprosto vše (třeba i 3 týdny červený flek po pupínku, každá žilka,..) Jo a fakt hezkou jsem ji měla naposledy před pubertou - pak už to jelo, masivní akné, jizvičky, které likviduji ještě teď. Tak držím pěsti, ať brzy najdeš to své. Já asi zůstanu u toho Hádka, i když ty obaly:( A piš!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za plno tipů. Chlorellu užívám v kůrách docela pravidelně, řasy doplňuju ještě čaji a bylinkami od terapeutky TCM. Akorát jsem zjistila, že k tomu detoxu a po něm nutně musím doplňovat minerály, jinak je to docela nepříjemné.

   Vymazat
  2. TCM by mne lákalo zkusit, ale bohužel v okolí o dobrém terapeutovi nevím. Tak to zatím nechávám, až mi nějaký přijde do cesty. Ale našla jsem výbornou kosmetičku, která pracuje i s ajurvédským učením a dělá speciální masáže, které opravdu fungují. Jaké minerály doplňuješ? Nechtěla bys o této alternativní medicíně něco sepsat? Krásný podzim.

   Vymazat
  3. Já potřebuju doplňovat hlavně hořčík, cítím se líp a mám lepší pleť. U žen je dobré řešit i vitamín D.
   Chtěla bych sepsat něco o TCM a životním stylu, ale tyhle věci považuju za strašliv ošemetné a individuální. Bojím se, abych jen nerozšířila řady těch, co ví prd a velice o tom plácají.

   Vymazat

Každý váš komentář mě těší. Diskutujme :)